Foto Relacja: Śpisko Watra i Wielkie Spiskie Granie 16 lipca 2009
Wycieczka po Polskim Spiszu 27 czerwca 2008
Spisz z Ameryki: Rozwój, rozwój, rozwój 25 listopada 2007
Uzupełnienie archiwum 'Na Spiszu' 14 listopada 2007
Ciekawe Projekty na Spiszu 29 lipca 2007

Foto Relacja: Śpisko Watra i Wielkie Spiskie Granie

Foto: XIV Śpisko Watra

Foto Relacja: XIV Śpisko Watra

Foto: Wielkie Spiskie Granie w Łapszach Niżnych

Wielkie Spiskie Granie w Łapszach Niżnych


Wycieczka po Polskim Spiszu

"Niewielkie kosciółki w miejscowosciach na południe od Jeziora Czorsztynskiego sa pamiatkami skomplikowanej historii polskiego Spiszu."

"Zapraszam na wycieczke po polskim Spiszu – regionie odmiennym kulturowo od sasiadujacych z nim terenów Podhala i Pienin," tak oto zaprasza i zachęca Danuta Maciejewska, autorka ciekawego tekstu, link niżej.


Foto: Jedna z kapliczek w Kacwinie (w głębi)

W dobrach Berzeviczych i Horvathów (Polski Spisz) (533 kB)

Zobacz miejscowości z artykułu na mapie...

Wyświetl większą mapę


Spisz z Ameryki: Rozwój, rozwój, rozwój

W ostatnim numerze pisma "Na Spiszu" ukazał się artykuł Stanisława Kubaska na temat rozwoju Spisza. Jest to taki zewnętrzny (z USA) pogląd na to co potrzeba zrobić żeby Spisz rozwijał się jeszcze szybciej. Ze względu na to że artykuł jest troche długi, to co zostało umieszczone w gazetce to tylko fragment. Cały artykuł (w originalnej wersji) można przeczytać poniżej.

______________________________________________________________

Udało mi się odwiedzić Spisz w te wakacje. Mogę powiedzieć jedno: Spisz jest piękny! Tak, jest piękny i szybko się rozwija. Ale żeby rozwijał się jeszcze szybciej, i żeby miał naprawdę dobrą ofertę turystyczną, dużo jest jeszcze do zrobienia. Chciałbym w tym kierunku podzielić się moimi opiniami: jak widzę to z zewnatrz, po 14-u latach mieszkania w USA. Głównie dotyczy to gminy Łapsze Niżne – tam sie wychowałem (w Kacwinie) i ten region Spisza znam najlepiej.

Foto: Staś Kubasek z rodziną podczas pobytu w Polsce w roku 2007

Bardzo interesuje mnie i ciekawi rozwój Spisza. Czytam na ten temat z wielką przyjemnością. I tu dużo zostało już zrobione -- Gratulacje! Został wykonany już kawał dobrej roboty (region Jeziora i Zamku to pierwsza klasa turystyczna). Ale... Chciałbym żeby region rozwijał się jeszcze szybciej -- jak najszybciej. Bo wtedy wszystkim będzie żyło się
lepiej, i oferta turystyczna będzie coraz bogatsza.

Dlatego piszę na ten temat i opisuję parę projektów które są planowane albo są bliskie realizacji. Chcę po prostu zaapelować o szybsze działanie. Poruszam jeszcze inne sprawy związane z regionem. Są to tylko moje opinie, nic więcej.


Uzupełnienie archiwum 'Na Spiszu'

Archiwum Gazetki "Na Spiszu" powiększa się! W ostatnim czasie zostało ono uzupełnione numerami z roku 2003 do 2007!

Na Spiszu: Archiwum


Ciekawe Projekty na Spiszu

Kilka bardzo ciekawych projektów mających na celu rozwój turystyki na Spiszu.

"Janosikowy Szlak" - link

Realizowany projekt jest elementem programu turystycznej aktywizacji regionu nadgranicznego po obu stronach granicy, funkcjonalnie zaś elementem „Janosikowego Szlaku”, który ma przebiegać przez najciekawsze i różnorodne pod względem krajoznawczym obszary Pienin, Gorców, Jeziora Czorsztyńskiego oraz okolic Czerwonego Klasztoru po stronie słowackiej. Wykorzystując niezwykłe walory terenu, a w tym szlaków drogowych planowane jest wzmocnienie prywatnego i publicznego potencjału turystycznego poprzez stworzenie turystyczno-widokowej trasy oraz wspierania rozwoju bazy turystycznej, w tym hoteli, gospodarstw agroturystycznych, zaplecza gastronomicznego na terenie rejonu przygranicznego Polski i Słowacji. Jednocześnie Powiat Nowotarski stworzy jednolite oznakowanie turystyczne trasy wskazując obszary widokowe, atrakcje turystyczne, zabytki architektury i przyrody oraz przygotuje wspólną polsko-słowacką politykę promocyjno-reklamową. Trasa rozpoczyna się w m. Niedzica-Zamek i biegnie wzdłuż Jeziora Czorsztyńskiego, m. Ochotnica, Krościenko i Szczawnicę do przejścia granicznego nad Dunajcem. Opisany odcinek będzie można pokonać samochodem lub wydzielonymi ścieżkami na rowerze. Poprzez stworzenie chodników trasa staje się również dobrym miejscem dla wycieczek pieszych.

Przebudowa drogi powiatowej Groń-Trybsz-Niedzica - link

Przebudowa drogi powiatowej nr 25412 Groń – Trybsz- Niedzica, o wartości całkowitej 7 110 640 zł. ma na celu poprawę dostępności komunikacyjnej regionu Spisza- terenu atrakcyjnego turystycznie z dynamicznie rozwijającą się agroturystyką. Poprzez realizację projektu możliwe będzie szybsze i bezpieczniejsze połączenie pomiędzy miastem powiatowym Nowy Targ a przejściem granicznym na Słowację w Niedzicy oraz rejonem Jeziora Czorsztyńskiego.