HISTORIA SPISZA

Gmina Łapsze Niżne położona jest na Polskim Spiszu, w północno-wschodniej części Pogórza Spisko-Gubałowskiego. W jej skład wchodzi 9 miejscowości: Łapsze Niżne, Łapsze Wyżnę, Kacwin, Niedzica, Niedzica-Zamek, Falsztyn, Frydman, Trybsz i Łapszanka.

W początkach XI wieku za panowania Bolesława Chrobrego Spisz, podobnie jak cała Słowacja należał do Polski. Po jego śmierci ziemia spiska weszła pod rządy Węgier jako wiano córki Bolesława Krzywoustego, Judyty. Początki osadnictwa na tych terenach sięgają jednak dopiero końca XIII wieku. Najstarszą wsią w gminie jest Frydman, którego pierwsi osadnicy za patrona wybrali sobie św. Stanisława, biskupa krakowskiego.

Po burzliwej historii tego regionu pozostały warte zwiedzenia obiekty - niedzicki zamek z tajemniczą historią "testamentu Inków" zabytkowe kościoły, unikatowe piwnice frydmańskie czy niespotykane gdzie indziej w Polsce kacwińskie "sypańce". Warto też zwrócić uwagę na dużą liczbę zabytkowych kapliczek na Spiszu, o których do dziś mieszkańcy potrafią opowiadać ciekawe legendy. Są to także tereny atrakcyjne ze względu na walory przyrodnicze - warty wycieczki jest rezerwat "Zielone Skałki" w Falsztynie czy przełom Białki w pobliżu Trybsza. W Niedzicy czynne jest przejście graniczne, które umożliwia krótkie wypady na Słowację, choćby do oddalonego o kilka kilometrów Czerwonego Klasztoru. Urokliwe i spokojne tereny gminy to także raj dla rowerzystów.

Jest to też świetna baza wypadowa w pobliskie Pieniny, Tatry i Gorce. Od północnej strony gmina graniczy z Jeziorem Czorsztyńsko-Niedzickim, które w niedalekiej przyszłości uatrakcyjni jeszcze wypoczynek na tych terenach.